Repræsentantskab

AN-TVs øverste myndighed er repræsentantskabet, der bliver valgt med hele vores forsyningsområde som valgområde.

 

Medlemmerne af repræsentantskabet fordeler sig på fire valggrupper:

  • Gruppe 1: 
    2 medlemmer vælges af Aalborg byråd
  • Gruppe 2:
    Almennyttige boligselskaber/-foreninger vælger kollektivt 1 medlem pr. påbegyndt 750 medlemmer.
  • Gruppe 3:
    Andelsbolig-/ejerforeninger og udlejningsejendomme vælger kollektivt 1 medlem pr. påbegyndt 750 medlemmer.
  • Gruppe 4:
    De øvrige medlemmer vælger 1 medlem pr. påbegyndt 750 medlemmer.

Repræsentantskabets 67 medlemmer bliver valgt til en periode på fire år. Hvis du vil vælges til repræsentantskabet, skal du have bopæl i Aalborg kommune, og bortset fra de repræsentanter, der er udpeget af byrådet, er det et krav, at du er medlem af AN-TV.

 

Næste valg til repræsentantskab finder sted i slutningen af 2017. Valggruppe 2 vælges efter en særlig valgforordning. Se under vedtægter.

Valggrupperne 3 og 4 sammensættes ved et direkte valg, som alle medlemmer har adgang til, når de tilhører den pågældende valggruppe.

Der indkaldes via dagspressen, hjemmeside og informationskanal.

 

AN-TV's repræsentantskab består af disse 67 medlemmer:

Valggruppe 1

(Udpeget af byrådet)

 

Helle Frederiksen Sanglærkevej 3 9400 Nørresundby
Jacob K. Svendsen Sønderbro 4a  9000 Aalborg

 

Valggruppe 2

(Almennyttige boligselskaber/-foreninger) 

Birthe Juul Pedersen Rughaven 51 9000 Aalborg
Bo Rørmand Rosenfeldtparken 64 9400 Nørresundby
Bruno Andersson Godfred Hansensvej 17 9210 Aalborg SØ
Elin Torp Jensen Magisterparken 77.8.5 9000 Aalborg
Frede Skrubbeltrang Thulevej 14 4. th. 9210 Aalborg SØ
Hans Jørgen Jensen Godtfred Hansensvej 26 9210 Aalborg SØ
Henrik Kyvsgaard Lindenborgvej 63, 1. mf. 9200 Aalborg SV
Henrik T. Nielsen Dronningensgade 12 A 1. tv. 9400 Nørresundby
Henrik Yde Samsøgade 38 1. th. 9000 Aalborg
Ib Fruensgaard Otte Rudsgade 13 2. tv. 9000 Aalborg
Kenneth Høfler Rughaven 55 9000 Aalborg
Simon M. Espersen - -
Kirsten Gregersen Cort Adelers Gade 6 1. th. 9000 Aalborg
Laila Thomsen Solvangsvej 12 9000 Aalborg
Lars C. Larsen Løvenborgparken 2 9400 Nørresundby
Leo Røjkjær Vestre Allé 61 9000 Aalborg
Ole Davidsen Lindenborgvej 71 1. th. 9200 Aalborg SV
Preben Uldahl Toftevej 54 st. tv. 9400 Nørresundby

 

Valggruppe 3

(Andelsbolig-/ejerforeninger og udlejningsejendomme)

 

Allan Johansen Blegdalsparken 25 st.tv.  9000 Aalborg
Anne Julie Viholm Svendsgade 14, 4. tv. 9000 Aalborg
Bent Sørensen Kastetvej 45 9000 Aalborg
Brian Rubæk Årestrupsvej 30 st. tv. 9000 Aalborg
Chrenn Bjerg  Stolpedalsparken 175  9000 Aalborg
Christian Nissen Vestre Fjordvej 48 3.th.  9000 Aalborg
Erling Schmidt Revlingbakken 40 9000 Aalborg
Grethe Damtoft Nielsen Kong Hans gade 7A, 1. tv 9000 Aalborg
Inger-Marie Kjærager Nielsen Ved Stranden 20 B4 9000 Aalborg
Jens-Henrik Jensen Istedgade 16, 1 9000 Aalborg
John Hjelm Vestergade 47, st.th. 9400 Nørresundby
John Hessing Simonsen Uldalsvej 2F 9400 Nørresundby
Jonas Thomsen Ane Damsgade 8 A 9400 Nørresundby
Jytte Jakobsen Schleppegrellsgade 69 st. 9000 Aalborg
Knud Aksel Rank Degneloppen 8 9280 Storvorde
Knud E. Jensen Istedgade 3 th 9000 Aalborg
Magnus Rosenkær Jessing Langelandsgade 5 st. th. 9000 Aalborg
Ole Laurits Djørup Poul Paghs Gade 33 st. th. 9000 Aalborg
Peer Steen Hansen Vesterbro 5 3.th. 9000 Aalborg
Per Wimmelmann Tinghaven 38 9310 Vodskov 
Poul Bent Nielsen Anders Nielsensvej 29 9400 Nørresundby
Steen Petersson Stormgade 2 9000 Aalborg
Ulrich Thagaard Jensen Borgergade 18 9000 Aalborg

 

Valggruppe 4

(De øvrige medlemmer)

 

Anemarie Hedehus Elverhøj 12 9400 Nørresundby
Bendy Duncker Nordre Skansevej 38 9400 Nørresundby
Birthe Nielsen Violvej 8  9400 Nørresundby
Birthe Reese Christensen  Vestermarksvej 3  9000 Aalborg
Bo Ærenlund Nielsen Mylius Erichsensvej 12 B  9210 Aalborg SØ
Hans Henrik Kjærager Nielsen Magsvej 17 9000 Aalborg
Henrik Viholm  Evasvej 12 9000 Aalborg
Jacob B. Davidsen Tjørnevænget 19 9400 Nørresundby
Jacob Stisen Drøvten 27 9310 Vodskov
Jette Ulf Nielsen  Rosenlunden 2 9000 Aalborg
Jørgen Hoffmeyer Vodskovvej 36 9310 Vodskov
Kent Ramlow Sørensen Vitus Berings Vej 10 9210 Aalborg SØ
Lars Brøndberg Antoniusvej 8 9000 Aalborg
Lars V. Jensen Enggårdsgade 14 9000 Aalborg
Michael Opstrup Hjørringvej 103 9400 Nørresundby
Per Neumann  Hr. Hennekes Vej 8  9000 Aalborg
Sonja Harder Filippavej 2A 9000 Aalborg
Torbjørn Christensen Charlottevej 17 9280 Storvorde
Vagn Thomsen Erantisvej 8 9400 Nørresundby